Gnało mnie, zawsze i wszędzie. Już w szkole podstawowej, w każde wakacje, ferie i wolne dni pomagałem tacie, który remontował i budował, co tylko się dało. Wiele mnie to nauczyło. Potem przyszły fascynacje, pasje i proza życia. Bardzo wcześnie zacząłem pracować, usamodzielniłem się. Robiłem afrykańskie bębny, byłem barmanem w kultowym klubie jazzowym we Wrocławiu, chodziłem po górach, studiowałem. Przez blisko osiem lat, już jako dziennikarz, przelewałem informacje na gazetowe strony i w internetowe przestrzenie.

Norwegia. Tam wyprawiałem się wielokrotnie i zawsze z niecierpliwością. Przyciągały mnie historie o wikingach, ludzie, ich życie, kultura, wszechobecna zieleń, woda… i praca. Budowałem drewniane domy i kamienne mury, siałem trawę na dachach, ryłem kilofem ziemię (którą z uwagi na ilość skał trudno właściwie tak nazywać), karmiłem owce kanapkami. Kiedy pojawiały się wolne dni, zamiast odpoczywać, zwiedzałem ten piękny kraj.

Przygoda z ceramiką rozpoczęła się kilka lat temu. Pierwsze koło garncarskie zrobiłem sam, z silnika od pralki i części, które wyszperałem na złomowisku. Glina leciała po ścianach, zimna woda w wiadrze, cierpliwość. Nauczyłem się. Cholera wie dlaczego, skoro tej cierpliwości zazwyczaj mi brakowało. Pracować w gazecie już nie chciałem. Zapragnąłem zostać ceramikiem, urabiać glinę, tworzyć z niej kształty, uzewnętrzniać to, co siedzi w mojej głowie, robić szkliwa, wypalać.
ceramika-andruszkiewicz-glinaCeramika nie jest sposobem na życie. Ceramika stała się moim życiem. Kursy, szkolenia, warsztaty, nauka, projektowanie. Praca z gliną i szkliwami wymaga umiejętności oraz wiedzy. Dla mnie także pomysłu. Przeczytałem kiedyś, że profesjonalizm zaczyna się w momencie, gdy to garncarz prowadzi na kole glinę, a nie ona jego. Prowadzę więc.

Co jest dla mnie ważne? Zawodowo właśnie profesjonalizm, dokładność, ten niepowtarzalny element siebie w każdej pracy. W życiu osobistym to przestrzeń dla siebie, czas dla moich dzieci, dla rodziny i przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *