Szkliwa krystaliczne są wyjątkowe. Co różni je od tradycyjnych szkliw? To jakby porównywać samolot do promu kosmicznego. Oba latają, ale dzieli je swoista przepaść. Kryształy powstają z cynku. Hoduje się je w specjalistycznym piecu do ceramiki, w temperaturach sięgających niemal 1300 st. C. Wypał trwa około 10 godzin. Technika jest unikatowa, podobnie jak każdy przedmiot poszkliwiony w ten sposób. Pozwala na uzyskanie zdumiewających efektów wizualnych.
ceramika-andruszkiewicz-kryształyW warunkach przemysłowych wykorzystanie szkliw krystalicznych praktycznie nie jest możliwe. Należy je przygotowywać według precyzyjnych receptur, najlepiej tuż przed nanoszeniem na ówcześnie wybiskwitowane przedmioty. Nigdy nie będzie dwóch identycznie poszkliwionych przedmiotów. Mamy wpływ na kolor kryształów, ich wielkość i rodzaj, nie możemy jednak decydować o tym, gdzie się pojawią. Ich rozmieszczenie jest zawsze losowe.

Kolory kryształów oraz kolory tła uzyskuje się dzięki wykorzystaniu tlenków metali (ew. dwutlenków, węglanów, itp.). Niektórych kolorów nie sposób otrzymać wyłącznie z tlenków. Stosuje się wtedy wysokotemperaturowe angoby, które nakłada się i wypala przed szkliwieniem. Tak więc niektóre przedmioty muszą być poddawane wypałowi nawet trzykrotnie. Szkliwa krystaliczne wymagają wiedzy, cierpliwości i czasu. Bywają jednak kapryśne i zdarza się, że dwa identycznie skomponowane szkliwa, wypalone w tych samych warunkach, dają zupełnie inne efekty. Piękne.
ceramika-andruszkiewicz-kryształy (2)

Dlaczego szkliwa krystaliczne? Jak często odpowiada moja córka: „Bo tak…”. Dlatego, że zakochałem się w nich od pierwszego wejrzenia, nim dowiedziałem się czym są i jak się je robi. Zobaczyłem gdzieś w sieci zdjęcie i wiedziałem, że to będzie strona, w którą pójdę. Nie zmienił tego nawet fakt, że droga ta okazała się długa i wymagająca. To droga niekończących się eksperymentów.